Fen Bilimleri Genel

Psikolojinin Temel Yaklaşımları – Yapısalcılık

Psikoloji, insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışların temelinde yatan nedenleri araştıran bir bilim dalıdır.


Psikoloji, insanın kendi davranışlarını daha iyi anlamasına , eğer davranışlarında bir problem sezerse bu problemlerin nedenini daha iyi anlamasına yardımcı olur.
Psikoloji ,insanın çevre koşullarına daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur.
Özetlemek gerekirse psikoloji,insana olayları anlama, anladıklarını açıklayabilme, açıklayabildiklerini yordama ve tüm bunları kontrol altına almasını sağlar.

YAPISALCILIK

Psikoloji bilimi daha önceden felsefeye bağlıyken 1879 da deneysel bir psikoloji laboratuarının kurulmasıyla felsefeden ayrılmış ve yeni bir dal olmuştur. Bu laboratuarın da kurulma amacı insan davranışlarının gözlemlenmesidir. İşte tüm bu adımları atan Wilhelm Wundt’dur.Yapısalcılığı oluşturan Wundt’un yolundan giden Titchener‘dir.
Titchener, Wundt’un öğretilerini ve içebakış kavramını genişleterek yapısalcılık kuramına yeni bir bakış açısı getirmiştir.

Bu kuramla ilgili yazdığı kitabın orijinal kaynak metnindeki alıntılara göre Titchener fiziksel gerçeklik ve psikolojik gerçeklik olmak üzere deneyimleri ikiye ayırır. A ve B çizgileri fiziksel olarak eşit olmasına rağmen onlara bakan kişiye göre eşit değildir. Tıpkı kasabanın istasyonunda beklerken ve eğlenceli bir oyun oynarken geçirilen bir saatlik zaman dilimi fiziksel olarak eşit olması gibi…

yapısalcılıkTitchener’e göre fiziksel dünya ne sessizdir ne gürültülü, ne siyahtır ne beyaz, ne sıcaktır ne de soğuk. Bu hisler sadece onu yaşayan kişilere bağlı olarak deneyimlenir. Yani sıcağa ve soğuğa, siyaha ve beyaza sahip olan bizleriz ve bu psikolojinin konusunu oluşturur. Bundan dolayı da yapısalcılar, bir kişinin zihinsel bir tecrübenin ne olduğunu öğrenebilmesi için önce kendi içinde deneyimlemesi gerektiğini düşünürler.

 

KAYNAKCA:
Dinç, M. ve Sayar, K.(2008). Psikolojiye giriş. İstanbul:Değerler Merkezi Yayınları.
Schultz, D.p, ve Schultz, S.e.(2007). Modern psikoloji tarihi(1) (Y,Aslay,çev.). İstanbul:Kaknüs Yayınları(2004).

Yazar hakkında

Mert Yıldız

Üniversite öğrencisiyim. Bu yıl(2018) kişisel blog ipuçları, blog yazarlarının faydalanacağı içerikler, fen bilimleri, seo, grafik tasarım, web tasarım, Psikoloji, WordPress, gibi makalelerinin yer aldığı kişisel bloğumu kurdum...

2 Yorumlar

Yorum yapmak ister misin ?