Grafik Tasarım

Logo Tasarım Nedir Ve Nasıl Olmalıdır ?

LOGO TASARIM

Başarılı tasarımlar genelde günler süren uğraşlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak bir marka, kendisini çok iyi yansıtan kaliteli bir logoya sahip olursa, bu tasarımın markanın büyümesine katkısı çok büyük olacağı bir gerçek. Müşterilerin markaya olan bağımlılığı, sempatisi, akılda kalıcılık gibi kavramlar, başarılı bir logonun kullanıcıya yansımasıdır.

Logo nedir?


Logo, en sade şekliyle; bir kuruluşun, bir gazetenin vb. adının, simge özelliği bulunan, özel olarak hazırlanmış biçimidir.
Logo kavramını incelerken şu iki terimi de incelemek gerekir:
A) Amblem : Logo içerisinde kullanılan görsellere amblem denir. Kimi zaman sadece amblem, bir logo olarak kullanılabilir. Örnek: Nike logosundaki işaret.
B) Logotype : Firma veya marka isminin yazı formundan yola çıkarak hazırlanmış, fontların değişik formlara dönüştürülmesi ile oluşmuş logodur. Örnek: Cocacola firmasının logosu.

 

 

İyi bir logo nasıl olmalıdır?

Bir logo tasarlamadan önce belki de akıllardaki tek hayal o logonun unutulmaz ve akılda kalıcı bir logo olması, hitap edeceği kitlenin dikkatini kolaylıkla çekmesidir. Ancak her işte olduğu gibi akılda kalıcı bir logo tasarımı yapmanın da püf noktaları vardır. Üstelik bu püf noktaları sadece renkleri tipografiler ve diğer görsel hileler değildir.İyi bir logonun özelliklerini sıralarken aslında bir çok teknik detay var. Fakat biz daha temel özelliklerden bahsedeceğiz.

  1. Logo, firmayı (soyut yada somut olarak) temsil etmelidir. Ancak bunun için çoğunlukla soyut bir temsil daha fazla tercih edilir. Genellikle logoların bir hikayesi, bir çıkış noktası olur. Renk ve logo seçimi buna göre yapılır.
  2. Logonun en temel özelliği ayırt edici ve özgün olmalı.
  3. İnsanların zihninde daha kolay hatırlanabilir olmak çok önemli. Bu sebeple logolar mutlaka olabildiğince basit olmalı. Karmaşık logolar daha zor akılda kalır.
  4. Logo üzerindeki varsa harfler ve kelimeler kolayca okunabilir olmalıdır. Okuma zorluğu oluşturan karakterler, karmaşık harfler, insanların aklında kalmaz.
  5. Logo basılacak yüzeye veya yüzeylere kolayca ve düşük maliyetler basılabilir olmalıdır. Örneğin bir tekstil üreticisi için, logo renklerinin tekstil yüzeylere uygulanabilirliği araştırılmalı buna göre renk seçimi yapılabilmelidir.

Sizde kendi markanızı yaratmak ve bunun için doğru bir logo tasarım çalışması arayışındaysanız. Konunun detayları hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar hakkında

Mert Yıldız

Üniversite öğrencisiyim. Bu yıl(2018) kişisel blog ipuçları, blog yazarlarının faydalanacağı içerikler, fen bilimleri, seo, grafik tasarım, web tasarım, Psikoloji, WordPress, gibi makalelerinin yer aldığı kişisel bloğumu kurdum...

Yorum yapmak ister misin ?