Grafik Tasarım

İnfografik tasarım nedir? Nasıl hazırlanır?

İnfografik nedir ?

İnfografik tasarım bir takım verilerin grafik destekli olarak daha kolay ve anlaşılır hale getirmeye yardımcı olan, grafik destekli sunumlarıdır. İnsanlar infografikleri karmaşık verileri sıkmadan, eğlenceli ve hızlıca aktarmak için bir sunum tekniği ve aracı olarak kullanırlar.
Örneğin elinizde bir araştırma hakkında çok büyük bir verinin olduğunu düşünün. Bu verilerin birbiriyle olan ilişkisini anlatmak ve değişimleri belirtmek çok uzun sürecek ve rakamlarla arası iyi olmayan kişilerin konudan uzaklaşmasına neden olacaktır. İnfografikler binbir çeşit bilgiyi dinleyicilere, izleyicilere, kullanıcılara ya da hedef kimseleri kolayca istatistiksel açıdan bilgilendirmenin en verimli yollarındandır.

Eğitimde İnfografik Kullanımı

Derslerde öğrencilere bilgiyi daha iyi sunabilmek için infografiklerle görselleştirmeli ve bilgi bütünlüğünü sağlayan grafiklerle de bilgiyi anlamlandırarak öğrencilere vermeliyiz. Bu şekilde birçok derste olmasa da bazı ders ve konularda öğrencilerin çok daha kolay ve rahat anlamasını sağlayabilirsiniz.

İnfografik Tasarım nasıl hazırlanır ?

İnfografikte her şey fikirle başlar. Fakat tek başına fikirler işe yaramayabilir, özellikle söz konusu infografikler olduğunda… İnfografiğinizi hazırlamaya girişmeden önce ne amaçla infografik yaptığınızı, insanlara hangi mesajı görselleştirerek vermek istediğinizi ve infografiğinizin kapsamının ne olacağına karar vermelisiniz.

İnfografik hazırlamak için herkesin tercih ettiği yöntemler farklı olabilir. Profesyonel ajanslar ve tasarımcılar infografiklerini şekillendirmek için bu adımda Adobe Photoshop, GIMP ve benzeri gelişmiş grafik programlarından destek alır. Daha amatör ve orta seviyeli kullanıcılar ise internette hazır olarak yayınlanan infografik şablonlarını yine Adobe Photoshop benzeri bir program aracılığıyla düzenlemeyi tercih eder. Dikkat ettiyseniz her iki adımda da grafik bilgisi sahibi olmak şart. Bir de en acemiden en profesyonel herkese hitap etmeyi başaran infografik programları ve infografik siteleri var. Bu infografik araçlarını kullanarak grafiklerin tümünü kendiniz oluşturmak yerine hazır grafikleri infografik üzerine yerleştirme yöntemiyle hayalinizdeki profesyonel, etkileyici infografiği ortaya çıkarabilirsiniz.

İnfografik Siteleri

Piktochart – Eşsiz infografikler, çizelgeler ve haritalar oluşturabileceğiniz profesyonel bir servis.
Canva – Canva’yı kullanarak ihtiyacınız olan neredeyse tüm grafikleri oluşturabilirsiniz. Buna infografikler de dahil.
Cacoo – Cacoo, infografiklerini diyagram tarzında oluşturmak isteyenler için tasarlanmış kapsamlı bir araç.
Adioma – Adioma, AI teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş maharetli bir infografik oluşturma aracı.
Easel.ly – Şimdiye kadar 4 milyon infografiğin oluşturulmasına katkısı olan, tam otomatik bir infografik hazırlama sitesi.
Icograms – Çeşitli simgeler, semboller ve grafikleri harmanlayarak kendi infografiklerinizi oluşturabileceğiniz ücretsiz bir başka araç.

Yazar hakkında

Mert Yıldız

Üniversite öğrencisiyim. Bu yıl(2018) kişisel blog ipuçları, blog yazarlarının faydalanacağı içerikler, fen bilimleri, seo, grafik tasarım, web tasarım, Psikoloji, WordPress, gibi makalelerinin yer aldığı kişisel bloğumu kurdum...

Yorum yapmak ister misin ?