Blogging

Backlink nedir ? Neden Önemlidir ?

SEO uzmanlarının dilinde olan bu meşhur backlink, gerçekten sanıldığı kadar yararlı mı yoksa web sitelere zarar verdiği de oluyor mudur? Bugünkü makalemizde backlink ile ilgili merak ettiklerinizi anlatmaya çalışacağım.

Backlink; bir siteden başka bir siteye link verilmesi demektir. Yani sitenizin referans olarak göstermesine backlink denir. Backlink sayesinde arama motorlarının botları sitenizi daha çok ziyaret eder ve üst sıralara çıkmanızı sağlar. Backlink almadan önce sitenizin hedefini belirledikten sonra hedef kelime ile ilgili özgün makaleler paylaşmalısınız. Backlink kalıcı olması gerekmektedir. Backlinklerin kalıcı olması çok önemlidir. Yani backlink aldığınızda birkaç aylık değil ömürlük olmasına dikkat etmelisiniz. Backlink alarak sitenizi yükselttikten sonra backlinklerin kalkması sitenizin kalıcı bir düşüşe sebep olabilir.
backlink-nedir-neden-onemlidirBacklink’lerin iki şekilde faydası vardır. Birincisi SEO çalışmalarında da tercih edilmesinin nedeni bir sitenin sıralamalarda yükselmesine fayda sağlar. Özellikle ilgili anahtar kelimelerde alınan kaliteli backlink’ler arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Fakat bunun aşırı bir şekilde yapılması spam işlem olduğu izlenimi uyandırabilir. Siteler için en faydalı backlink çalışması doğal yollardan alınan backlinklerle üst sıralara çıkmasıdır. Aksi takdirde üst sıralara çıkmaya çalışırken, en alt sıralara düşebilirsiniz.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Sadece kendi alanınızdaki web site veya bloglardan değil, kaliteli sitelerden de backlink almanız fayda sağlayacaktır.
Sürekli Do Follow link almanız zararlı olacaktır.
Yeni açılan sitenize backlink çalışması yapılmamalıdır. Başlarda kaliteli içerikler üretilmeli daha sonra link çalışmalarına başlanmalıdır.
Sitenizin alt kısmında yer alan link’lerin yeni sitelere aşırı derecede uygulanması Google botları tarafından ‘Spam’ olarak algılanabilir.
Doğal Backlink en kaliteli yöntem olarak görülüyor. Bunu gerçekleştirmek için de oldukça kaliteli içerik üreterek insanlara fayda sağlamalısınız.

Zararlı Backlinklerden Kurtulma Yolları


Zararlı backlinklerden kurtulmanın iki seçeneği var. İlk yol “Google Search Console” aracılığıyla yapılır. İkinci yol ise seo uygulamaları ile backlinkleri bulup engelleyebilirsiniz. Benim tavsiyem ve en kolay kurtulma yolu Google Search Console’dir.
Bir diğer makalemde Google Search Console ile zararlı backlinklerden kurtulmayı aşamalı olarak anlatacağım. Bloğu takip ederek güncel yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Yazar hakkında

Mert Yıldız

Üniversite öğrencisiyim. Bu yıl(2018) kişisel blog ipuçları, blog yazarlarının faydalanacağı içerikler, fen bilimleri, seo, grafik tasarım, web tasarım, Psikoloji, WordPress, gibi makalelerinin yer aldığı kişisel bloğumu kurdum...

2 Yorumlar

Yorum yapmak ister misin ?